Aktuality

Jak nepřibrat během Vánoc. 5 chytrých tipů pro pohodové a fit svátky

Cukroví, bramborový salát, smažená ryba a litry alkoholu. Někteří lidé se už několik týdnů dopředu děsí toho, jak jim o Vánocích bude těžko, kolik toho vypijí a kolik kilo zase přiberou. Je dobré si uvědomit, že Vánoce nejsou svátky obžerství, ale svátky, kdy můžeme strávit čas se svými blízkými. A tento čas nemusí znamenat jen válení se u telky.

To však neznamená, že válení se u telky je úplně špatně. Do společného programu ho určitě zařaďte. Ale vyvažte ho také odpočinkem, který bude aktivní. 

 1. Telka ≠ mlsání

Usednout k televizi s talířem plným řízečků a sladkostí, to zní lákavě. A pro jednou se nic nestane. Když to ale budete dělat každý sváteční den, váha začátkem ledna vás překvapí. Chcete si pustit pohádku? Potom nechoďte k telce hladoví. Rozvalte se na gauči po výživném obědě. A kdyby to bez toho mlsání přeci jenom nešlo, pak sáhněte po něčem vyváženém a dejte si třeba okurku s jogurtem, mrkev s hummusem nebo naše proteinové chipsy.

 
2. Nemusíte jíst jen proto, že to je na stole

A nemusíte ani sníst vše, co vám na návštěvě nabídnou. Můžete dokonce zkusit přinést na návštěvu vlastní zdravější jídlo. A bude to win-win pro obě strany. Vy budete mít jistotu, že budete zobat střídmě. A rozumní hostitelé ocení, že budou mít méně práce s přípravou občerstvení. Doporučujeme se ale vždy dopředu domluvit.
 

3. Servírujte jídlo na menší talířky

Jednoduchý trik, ale funguje. Co na Štědrý den k obědu? Jedna naběračka bramborového salátu vypadá na malém talířku daleko větší. A když si nebudete přidávat, na vaší váze se to nijak neprojeví. 
 

4. Hýbejte se

Vaše oblíbené fitko bude nejspíš zavřené. Ale nejsou vánoční svátky právě tím momentem, kdy si cvičení můžete nejvíc užít? Nemusíte spěchat do sprchy a honem na schůzku. Nemusíte se bát, že zapomenete boty, ručník nebo ponožky. 
Užijte si ranní YouTube jógu – buďto všichni společně nebo ještě předtím, než se ostatní členové rodiny vzbudí, hecněte se na polední posilování s vlastní vahou nebo vyrazte večer na procházku.


5. Nechtějte mít všechno perfektní, nestresujte se a nechte si pomoct

Tak jo, když se necháte strhnout marketingovou masáží a shonem okolo vás, Vánoce nejsou tak úplně svátky klidu. Řešíme dárky po všech čertech, uklízíme jak pominutí, pečeme ostošest a do toho máme neustále pocit, že to prostě nemůžeme všechno do Štědrého dne stihnout. A to je docela stres. Jenomže stres znamená zvýšenou hladinu kortizolu a vyšší kortizol znamená vyšší chuť doplňovat energii nezdravě. Tenhle kolotoč pak může způsobit, že si adventní čas neužíváte, ale ze všeho nejvíc řešíte jedinou otázku: „Co mám dělat, když mám hlad?“
 
Víme, že chcete mít všechno perfektní, ale vaše psychická pohoda během svátků musí zůstat na prvním místě. Připravte si plán domácích prací, které chcete zvládnout (např. upéct perníčky, potisknout si razítky recyklovaný balicí papír nebo vytřídit dětem hračky), vykašlete se na úkoly, které by zabraly příliš mnoho času (např. uspořádat komoru), zvažte, co musíte udělat sami a co můžete třeba jen rychle koupit (např. dietní cukroví) a požádejte o pomoc – partnera, větší děti nebo paní na úklid.
 
Vánoce nebudou perfektní, když budete mít naleštěnou koupelnu a úhledně zabalené dárky, ale budou perfektní, když si odpočinete a když se budete dobře bavit.

 

Náš extra tip

Neřešte zbytečně kalorickou hodnotou štědrovečerní večeře, protože jde o jediné jídlo v roce. Daleko více záleží na tom, jak váš jídelníček vypadá po zbytek roku. Dopřejte si svoje oblíbené vánoční pochoutky bez výčitek a další den se vraťte zpátky ke svému racionálnímu jídelníčku. A kdybyste Vánoce chtěli přeci jen zkusit zdravěji, tak mrkněte na článek od našeho výživového poradce Lukáše Vrány: Bramborový salát bez majolky a ryba bez smažení aneb co jíst na Štědrý den, aby vám bylo dobře.