Recepty

Bramborový salát bez majolky a ryba bez smažení

Možná ten pocit znáte. Dáte si chutnou štědrovečerní večeři, připijete si na zdraví a jdete rozbalovat dárky. Vtom se začne pomalu ozývat žaludek a přichází pocity těžkosti. Sedíte pak v křesle a přemýšlíte, co jste udělali špatně a zda to náhodou není nastupující žlučníkový záchvat.

Kapr se salátem je tradiční jídlo českých domácností. Někdo si sice dopřeje třeba řízky, ale úprava obou jídel je podobná – trojobal a pak smažit. Lze ale připravit obdobné jídlo, které nás tolik nezatíží? Pojďme se podívat, jak lze připravit salát a kapra trochu jinak, abyste si užili celý večer v klidu a bez pocitu těžkosti.

Bramborový salát jinak

Začneme salátem. Jeden z tradičních receptů obsahuje kromě brambor i majonézu, zeleninu, salám. A pro citlivé jedince je právě problémem majonéza – nejvíce zastoupenou surovinou je olej. Řada domácností dokonce sáhne při přípravě majonézy po slunečnicovém oleji, který není nutričně vyhovující. Osobně se zrovna takovému salátu vyhýbám, i když je všude, kam přijedu na návštěvu – rodiče, babička, švagrová. Doma preferujeme lehčí verzi salátu, která mi i více chutná.

Recept na klasický německý bramborový salát

Přiznám se, název jsem si musel vygooglit, protože mu doma říkáme cibulák. Chutná skvěle, je rychle připravený a používat se dá nejen ke kaprovi, ale i k řízkům. Po tomto salátu vám rozhodně nebude těžko. Recept přikládám tak, jak jsem zvyklý tento salát dělat doma.

Suroviny

  • 1 kg     menších salátových brambor (odrůda Rohlíček je ideální)
  • 6 ks     okurek naložených ve sladkokyselém nálevu (více případně podle chuti, dávám celou sklenici)

Zálivka

  • 2 ks     cibule (lze i červené)
  • 2 dcl    nálevu z okurek (opět dle preferencí, ale salát by neměl ve výsledku „plavat“)
  • 2 lžíce olivového oleje
  • sůl, pepř

Posyp

  • 2 ks vajec (natvrdo)

Postup

  1. Brambory uvaříme ve slupce tak, aby šly nakrájet na plátky a nebyly rozvařené. Oloupeme je a necháme vychladnout. Připravíme si také vejce natvrdo.
  2. Připravíme zálivku. Cibule nakrájíme na měsíčky, dáme do malého hrnečku, přidáme lák z okurek a chvíli povaříme. Cibule pak nebude tak ostrá a nebude nadýmat. Odstavíme a necháme vychladnout.
  3. Nakrájíme brambory na přibližně 3–4 mm silné plátky a dáme je do mísy. Přidáme okurky, které nakrájíme na kolečka. Zalijeme připravenou cibulí s lákem.
  4. Salát ochutíme solí a pepřem, přidáme 2 polévkové lžíce olivového oleje. Vše důkladně, ale opatrně promícháme.
  5. Vejce nakrájíme na malé kostičky, salát ozdobíme a můžeme servírovat.

Odlehčený klasický salát

Pokud si neumíte večeři představit bez klasického salátu, můžete jej zkusit odlehčit. Stačí pak pouze použít místo majonézy bílý jogurt nebo zakysanou smetanu. Chuť se změní jen trochu, ale vaše tělo vám poděkuje 😊

A jak na kapra?

Salát konzumuje na Štědrý večer 94 % lidí v ČR, kapra si dá ale pouze čtvrtina. Většina kapra smaží klasicky v trojobale, ponořeného v tuku, ale jde to i jinak. Pokud chcete zachovat chuť i vzhled, ale snížit obsah tuku, zkuste obalené kousky kapra naskládat na plech, použít olej ve spreji a kousky jen lehce posprejovat. Kapra pak pečete na cca 200 °C.

Zkusit ale můžete i jiný způsob přípravy podle nejslavnější autorky kuchařek, Magdaleny Dobromily Rettigové (1785–1845). Tato příprava je sice náročnější než smažení, ale může představovat zajímavou změnu. Receptů na přípravu nejen kapra, ale ryb obecně, Rettigová zmiňuje celou řadu. 

Kapr na černo podle Magdaleny Dobromily Rettigové

(doslovný přepis originálního receptu)

Trhni kapra, oškrab ho, vyndej vnitřnosti, vlej do něho půl žejdlíka dobrého vinného octa, vymej ho ním a schovej tu octem vypláknutou krev; načež kapra rozsekej na kusy, narovnej ho do pánve, dej k němu cibuli, mrkev a na koláčky rozkrájený celer, několik stroužků česneku, nové koření, pepř, zázvor, hřebíček, všecko celé, několik vyloupaných vlašských ořechů, nalej na to piva tolik, až se ryba zatopí, dej do toho kousek nového másla, osol to a nech to vařit; oheň musí ale býti jen okolo pánve a ne na prostředku, aby se ryba nepřipálila. Když se trochu povaří (asi půl hodiny), ustrouhej kousek perníku a rybu ním zasyp; potom upraž na másle hezky do hněda kus cukru, vlej k němu tu krev s tím octem a nech to spejchnout, pak to vlej ke kapru, nech to povařit, až to zhoustne, dej k tomu kouštínek bílého cukru, a chceš-li, přilej do toho půl žejdlíka červeného vína; potom vyrovnej rybu na mísu, poklaď ji těmi celerovými a cibulkovými koláčky, proceď na ni omáčku a dej ji na stůl.

Tip na konec

Zkoušeli jste už kapra neporcovat na klasické podkovy, ale vyfiletovat? Zbavíte se tak většiny kostí a ořez může posloužit jako základ rybí polévky. Výhodou jsou některé kousky úplně bez kostí, což ocení zejména rodiče menších dětí.

 

Autor: Ing. Lukáš Vrána

Výživový specialista a školitel programu The 1:1 Diet

Objednejte se na nezávaznou vstupní konzultaci zdarma ještě dnes!

Získejte 1 týden programu The 1:1 Diet ZDARMA!

Mám zájem o konzultaci

Dohodněte si nezávaznou
konzultaci zdarma

Souhlasíte se správou, zpracováním a uchováváním osobních údajů v souladu s VOP a nařízením GDPR

Mám zájem o zasílání novinek a akčních nabídek.

Nepodařilo se odeslat formulář.
1Vyplňte formulář
2Zavoláme vám
3Setkáte se s poradcem
× The 1:1 Diet

Používáte zastaralý prohlížeč. Můžete si jej aktualizovat na této stránce.