Jistě víte, že spoustu typů bolestí pohybového aparátu vychází z nesprávného postavení. Pojďme se podívat na to, jak o svá chodidla správně pečovat. Od paty až k hlavě. U našich nohou totiž všechno začíná.
Procvičovat chodidla můžete každý den a nebude vás to stát žádný čas navíc. Spoustu cviků totiž můžete dělat po cestě do práce, při čekání na zastávce nebo pod stolem v kanceláři.
Chodidlo bylo stvořeno pro chůzi a pro ni má také perfektní ergonomii. Proto je chození to nejjednodušší a zároveň nejpřínosnější, co můžete pro své zdraví udělat. Kolik toho musíte ujít, abyste začali vidět výsledky a jak si z chůze udělat každodenní rituál popisujeme v článku Jak vám obyčejná chůze pomůže dosáhnout vysněné postavy.
Aktivovat chodidlo můžete úplně kdekoliv, kde sedíte. Stačí sundat boty. Skvělou pomůckou jsou balanční balónky (např. Feetmobility z Decathlonu), tenisový nebo golfový míček, kterým můžete přejíždět přes plochu chodidla. Pokud trávíte den v podpatcích a trpíte na bolest chodidel, tohle masážní cvičení vám bude obzvlášť příjemné.
Nasypte si pod nohy oblázky a zkuste vždy uchopit jeden oblázek mezi prsty a přendat ho na druhou stranu. Toto jednoduché uchopování a přesouvání předmětů pomocí prstů na nohou je vhodné cvičení na ploché nohy a pomáhá také při aktivaci středu těla.
Mnoho z nás trpí vadnými stereotypy chůze. Ať už je to chůze přes špičky, po patách, vtáčení kolenou nebo vytáčení na vnější hranu chodidla. Proto je dobré se i v hektickém dni na chvíli zastavit a tzv. se uzemnit. Sundejte si boty a soustřeďte se na trojrozměrnou oporu – postavte se pevně, jako kdybyste chtěli z paty zapustit kořeny, potom nadzvedněte prsty a pomaličku pokládejte nejdříve bod pod malíkem a potom palec. Chcete-li aktivovat klenbu přednoží, patu nasměrujte ven a malíček s palcem přibližujte k sobě. Stabilní postoj s trojrozměrnou oporou je základem pro všechny balanční cviky ve stoje, např. při józe.
Udělat skvělý dřep není samo sebou. Váha je na patách, kolena nesmí předcházet špičky, střed těla je zpevněný a záda rovná. Zvládáte? Skvěle! Pojďte o ještě o kousek níž. Hýždě jsou teď těsně nad zemí a lokty zapřené do kolen. Naklánějte se v pozici žabáka dopředu a zpátky a procvičíte nejen klenbu chodidla, ale protáhnete i achilovky. Opakujte aspoň 10krát, jako by se díval samotný Viky Cabadaj. 🙂
Při výběru bot buďte extrémně nároční a pokud to půjde, zainvestujte do boty, která bude vyhovovat vašemu tvaru chodidla. Vaše bota by měla být prodyšná, pohodlná a neměla by ani ze stran, ani zeshora utlačovat prsty. Dostatek prostoru pro prsty je klíčový zejména u malých dětí, kterým se chodidlo teprve vyjíví. Nesprávný tvar boty má vliv na celý pohybový aparát.
Nedá se říct, že by vbočený palec byl důsledkem jedné příčiny. Jde zpravidla o kombinaci statické zátěže, špatného stereotypu nášlapu, nevhodné obuvi i genetiky (délka první nártní kosti). Pokud vás vbočený palec trápí, vyhledejte co nejdříve ortopeda, který ve spolupráci s fyzioterapeutem doporučí další postup a pomůže vám vybrat vhodnou obuv, případně další pomůcky na úpravu postavení prstů na nohou.