Aktuality

KETO jako ketóza, ketonémie, ketolátky, ketogenní dieta, ketoacidóza

Jedná se o pojmy, které souvisí s postupy ve výživě. Může jít o spojení se sportem, s nízkosacharidovým stravováním nebo s některými nemocemi. Nejčastěji jsou ale diskutovány ve vztahu k redukci hmotnosti. Co konkrétně pojmy kolem keto diety znamenají a jak keto držet? Dozvíte se v článku.

Co je to ketóza?

Ketóza je stav organismu, který nastává, pokud jsou hlavním zdrojem energie mastné kyseliny (tuky) a dochází tedy ke ketogenezi. Nezáleží na tom, jestli se jedná o tuky zásobní, nebo tuky v potravě. Produktem oxidace mastných kyselin v játrech jsou tyto ketolátky:

  • kyselina acetooctová (acetylacetát, AcAc),
  • kyselina β-hydroxymáselná (β-hydroxybutyrát, BHB),
  • aceton.

Lidské tělo využívá jako zdroj energie pouze acetoacetát a β-hydroxybutyrát. Aceton je z organismu odstraňován s vydechovaným vzduchem (často jej můžeme cítit u člověka, který redukuje hmotnost) a současně je vylučován i močí.

Určité procento lidí se domnívá, že s ketózou je to buď, anebo. Buď se vaše tělo v tomto stavu nachází, nebo ne. Situace je ale zcela jiná. Existuje jen různě intenzivní ketóza, hodnotíme tedy její úroveň, nejlépe prostřednictvím ketonémie – hladiny ketolátek v krvi.

Jaká je normální hladina ketolátek v krvi?

O tvorbě ketolátek v těle nejlépe vypovídá ketonémie, tedy krevní hladina β-hydroxybutyrátu. Dřívější stanovení v laboratoři už doplňují některé glukometry, které jsou schopny hladinu BHB stanovit.

Normální ketonémie            < 0,2 mmol/l

Ketóza                                   1 – 3 mmol/l (někdy se uvádí horní hodnoty až 5 – 7 mmol/l)

Ketoacidóza                          10 – 15 a více mmol/l 

V moči se měří takzvaná ketonurie, a to pomocí testovacích vizuálních proužků. Zjišťuje se hladina acetylacetátu. Nevýhodou je nižší přesnost – změřenou koncentraci AcAc ovlivňuje pitný režim, pH moči a další přítomné látky.

Co je to keto dieta?

Ketogenní dieta je z odborného hlediska metoda, která se užívá jako jedna z možností léčby epilepsie. V přeneseném významu se jedná o postup, kdy je denní příjem sacharidů udržován pod 50 g. Cílem je dostat organismus do stavu takzvané nutriční ketózy, která pro většinu jedinců představuje zcela přirozený, normální a bezpečný stav.

Z výše uvedeného je ale jasné, že ketózy můžeme dosáhnout i při podstatně vyšším příjmu sacharidů, protože úroveň ketonémie není určena pouhou konzumací sacharidů. Setkat se tak můžeme s programy, které fungují, neprofilují se však jako ketogenní, ale jako redukční se sníženým příjmem sacharidů. Pro srovnání, nejvolnější forma LC (low-carb) diety je definována obvykle do příjmu 130 g sacharidů za den.

Ketolátky mají kyselou povahu (pH nižší než 7) a mohou způsobit za určitých okolností tzv. ketoacidózu. Ketoacidóza je patologický stav způsobený nedostatkem glukózy za současného nedostatku inzulínu. Inzulín má na produkci ketonů potlačující účinek. Tento stav přichází obvykle u lidí s diabetem 1. typu (DM1), u lidí s pozdním diabetem 2. typu (DM2), u alkoholiků a u osob s vážně narušenou funkcí ledvin, které nemohou přebytečné ketony v potřebné míře vylučovat z těla. Ketoacidóza se projevuje nevolností, zvracením, únavou, někdy až extrémní dušností. V krajních případech, u neléčené ketoacidózy, může nastat ketoacidotické kóma (úmrtnost 2 %).

Máme se ketoacidózy bát?

Ketoacidóza často slouží jako strašák, nastává ale pouze u lidí trpících některou z metabolických poruch. Pokud proces navození nutriční ketózy probíhá pod dozorem lékaře, může i pacient s DM1 (diabetes mellitus 1. typu)přejít na stravu s nízkým obsahem sacharidů, případně redukovat hmotnost. Nutriční ketóza může přinést řadu benefitů vedoucích ke zlepšení zdravotního stavu a kvality života. Nemusí to být pouze redukce hmotnosti (i když s nadváhou a obezitou souvisí celá řada onemocnění), jmenovat můžeme pozitivní účinky například u DM2 (diabetes mellitus 2. typu), kardiovaskulárních chorob, spánkové apnoe, epilepsie a dalších.

Která cesta je pro vás ta správná?

Pokud si konkrétním postupem nebo vhodností jeho použití ve vašem případě nejste jistí, kontaktujte výživového poradce, který se danou problematikou zabývá. Někdy je možné najít cestu pouhou drobnou úpravou stávajícího jídelníčku, jindy se nevyhnete spolupráci s lékařem, pravidelným kontrolám a změně medikace.

Nemá však smysl pojem „keto“ zatracovat. Přínosy jsou jasně prokázány a při dodržení doporučení může stravování na principu keto diety znamenat výraznou pozitivní změnu života, tedy omezení, nebo úplné odstranění medikace, hmotnost v normálním rozmezí, zlepšení kvality spánku i lepší pohyblivost.

 

 

Objednejte se na nezávaznou vstupní konzultaci zdarma ještě dnes!

Získejte 1 týden programu The 1:1 Diet ZDARMA!

Mám zájem o konzultaci

Dohodněte si nezávaznou
konzultaci zdarma

Souhlasíte se správou, zpracováním a uchováváním osobních údajů v souladu s VOP a nařízením GDPR

Mám zájem o zasílání novinek a akčních nabídek.

Nepodařilo se odeslat formulář.
1Vyplňte formulář
2Zavoláme vám
3Setkáte se s poradcem
× The 1:1 Diet

Používáte zastaralý prohlížeč. Můžete si jej aktualizovat na této stránce.