Odborné články

Prospěte se ke zdraví. Víte, jak kvalita spánku ovlivňuje proces hubnutí?

Hubnout ve spánku, to je sen každého z nás. Ale teď vážně, zdravá strava a pohyb tvoří dvě třetiny úspěchu. Tou poslední třetinou je totiž odpočinek a spánek. Jak to funguje?
 
Žádný extrém není zdravý, proto se pochopitelně k vysněné postavě nelze prolenošit, ale za každým úsilím by měla přijít odměna. Stačí dodržovat pár pravidel a hubnout můžete, i když zrovna neděláte vůbec nic.

Čím déle jste vzhůru, tím víc toho sníte

Spíte méně než 6 hodin? Pak je pro tělo obtížné zajistit vám optimální metabolismus. Při nedostatku spánku se vám snižuje hladina leptinu a zvyšuje hladina ghrelinu. Co to znamená? Že budete mít větší chuť k jídlu, hůře budete odolávat nezdravým potravinám a prodlouží se také doba, kdy potřebujete doplňovat energii. Zlatou střední cestou tak zůstává doba spánku okolo 8 hodin.
 

Hluboký spánek produkuje spalovače

Stejně tak jako délka spánku je důležitá i jeho kvalita. Pouze ve fázi hlubokého spánku totiž naše tělo začne produkovat růstový hormon, který funguje jako spalovač tuku. Hlídejte si dostatek hořčíku ve stravě, vyzkoušejte teplý heřmánkový čaj a mějte v ložnici úplnou tmu bez svítících mobilů, monitorů a LED diod, které spánek narušují. Pomohou i zatemňovací závěsy. Chcete kvalitu svého spánku posunout ještě dál? Nejméně hodinu před spaním omezte modré světlo. Do postele tedy jedině s knihou. Mobil nechte ve vedlejší místnosti a pořiďte si starý dobrý a úplně obyčejný budík našich rodičů. 

Bez vyvážené stravy a pravidelného pohybu to však nejde

Je velký rozdíl mezi tím, když jdete do postele příjemně unavení po cvičení, nebo totálně sedření z práce. Pohyb v jakékoliv formě by měl být součástí každého vašeho dne. Ať už jde o koordinované cvičení nebo jen obyčejnou procházku. A je také velký rozdíl, pokud usínáte s těžkým žaludkem nebo po lehké večeři z vašeho na míru sestaveného jídelníčku. Pokud chcete něco změnit a už jste mnohokrát neuspěli nebo nevíte, kde začít, nezdráhejte se oslovit profesionála. Výživoví poradci ze sítě The 1:1 Diet přesně ví, jaký postup zvolit, abyste dosáhli skvělého a hlavně trvalého výsledku bez jojo efektu.

Objednejte se na nezávaznou vstupní konzultaci zdarma ještě dnes!

Dohodněte si nezávaznou konzultaci zdarma ještě dnes!

Mám zájem o konzultaci

Dohodněte si nezávaznou
konzultaci zdarma

Souhlasíte se správou, zpracováním a uchováváním osobních údajů v souladu s VOP a nařízením GDPR

Mám zájem o zasílání novinek a akčních nabídek.

Nepodařilo se odeslat formulář.
1Vyplňte formulář
2Zavoláme vám
3Setkáte se s poradcem

Používáte zastaralý prohlížeč. Můžete si jej aktualizovat na této stránce.