Odborné články

Jak zvládnout změny spojené s menopauzou

Z průzkumu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan vyplývá, že přibývání na váze v menopauze má drastický vliv na sebevědomí u 25 % žen. Každá desátá žena dokonce přiznává, že právě v tomto křehkém období je její sebevědomí nejnižší za celý život.

Nejčastější příznaky menopauzy

Některé ženy v menopauze trápí vypadávání vlasů (25 %) nebo nespavost (56 %). Mezi nejčastější příznaky menopauzy však patří návaly horka (83 %), únava (66 %) a přibývání na váze (61 %).
Téměř polovina (43 %) dotázaných žen uvádí, že právě přibývání na váze je znepokojuje nejvíce. 


Všechno jde líp, když na to nejste sama

Z výzkumu však také vyplývá, že správná podpora může příznaky menopauzy a s ní spojené úzkosti zmírnit. Více než třetina žen (34 %) uvádí, že díky podpoře neměla menopauza na kvalitu jejich života tak negativní vliv, jak očekávaly.
 
Lékařka Ella Russel, která se na menopauzu specializuje, sdílí své nejlepší tipy pro ženy, které perimenopauzou (předvoj menopauzy) a menopauzou procházejí. „Rozumná volba životního stylu během perimenopauzy a menopauzy bude jedním z nejlepších rozhodnutí, které můžete udělat, a existuje řada tipů, kterými se můžete řídit, abyste tuto životní fázi zvládly co nejlépe,“ doplňuje Ella Russel.
 


1. Převezměte kontrolu nad vším, co dokážete ovlivnit

To, jaký životní styl si pro sebe zvolíte, výrazně ovlivní i to, jak období přechodu zvládnete. Udržujte si váhu, věnujte se cvičení, nekuřte, minimalizujte příjem alkoholu a dopřejte si vydatný spánek.


2. Vzdělávejte sebe i své okolí

Pokud se mění vaše menstruace, máte návaly horka nebo se více potíte, promluvte si se svým lékařem. A svoje zkušenosti pak sdílejte se svými vrstevnicemi. Jednou z největších překážek, které brání ženám získat tu správnou péči, je neznalost příznaků souvisejících s hormony.


3. Buďte upřímná ve vztazích

Jestliže menopauza zasahuje do vašeho vztahu, promluvte si s partnerem o tom, jak se cítíte a nebojte se požádat o jeho podporu. Menopauza by neměla být tabu a nesmíme se bát o ní diskutovat, je to nevyhnutelný proces. Záleží jen na tom, jak ten proces co nejlépe uřídit.


4. Domluvte se se šéfem

Pokud menopauza ovlivňuje váš výkon v práci, přiznejte si to a proberte to se šéfem nebo s někým z HR. Dobrý zaměstnavatel vás podpoří a pokusí se vám vyjít vstříc, ať už zkrácenou pracovní dobou, snížením objemu práce nebo změnou agendy.
 

Nejste si jistá, jak menopauzou projít bez šrámů na duši? Najděte si ve svém okolí výživovou poradkyni, se kterou to zvládnete.

 

Zdroj: Top Tips to Manage Menopause

Objednejte se na nezávaznou vstupní konzultaci zdarma ještě dnes!

Dohodněte si nezávaznou konzultaci zdarma ještě dnes!

Mám zájem o konzultaci

Dohodněte si nezávaznou
konzultaci zdarma

Souhlasíte se správou, zpracováním a uchováváním osobních údajů v souladu s nařízením GDPR

Mám zájem o zasílání novinek a akčních nabídek.

Nepodařilo se odeslat formulář.
1Vyplňte formulář
2Zavoláme vám
3Setkáte se s poradcem

Používáte zastaralý prohlížeč. Můžete si jej aktualizovat na této stránce.