Odborné články

Jak si zrychlit metabolismus

Pomoci může fyzická aktivita, zdravé potraviny, voda, spánek i výživový poradce. Překvapte své tělo a začne spalovat více. Jak je to možné? Vysvětlíme v článku. 

O co rychlejší metabolismus, o to více spálených kalorií. Zázračným pilulkám nevěřte, pro zdravý proces hubnutí je zrychlení metabolismu naprostá nezbytnost. Osvojte si tyto návyky a budete se ve svém těle cítit skvěle každý den.

1.   Změňte typ pohybu

Střídejte kardio cvičení a silový trénink. Po 20minutovém HIIT (High Intensity Interval Training) musí naše tělo vynahradit tzv. kyslíkový dluh na opravu svalů, šlach a další tkáně zasažené tréninkem. Tento efekt (After-Burn) se projevuje zvýšením klidového metabolismu. Co to znamená? Že ještě několik hodin po tréninku spalujete více než před ním, a to o zhruba 5–10 %. Při hodinovém tréninku může být váš recovery time 24–48 hodin.

Tip pro ženy: Činky z vás neudělají kulturistku, ale pomohou zeštíhlit postavu, vyrýsovat svaly a snížit procento tělesného tuku. Zařaďte do tréninku zátěž a stanete se štíhlejší, zdravější i sebevědomější. 

 

2.   Dělejte si přestávky mezi sezením

Většina z nás má sedavou práci, na kterou nejsou naše těla uzpůsobena. Je proto potřeba dávat si pravidelně pauzu a rozhýbat se. Projděte se po kanceláři, vyšlápněte si pár schodů, protáhněte se u stolu.

 

3.   Zahrňte do stravy více bílkovin

Dostatečný příjem bílkovin zasytí žaludek, nakrmí hladové svaly a pomůže spalovat energii. Proto by tato makroživina měla být součástí každého jídla. V jídelníčku to znamená sýr k pečivu nebo jogurt k ovoci v rámci snídaně, maso či luštěniny k obědu nebo vejce v salátu k večeři. Pokud se pohybovým aktivitám věnujete jen zlehka, stačí vám denně 1,2 gramů bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti. Pokud cvičíte často, pohlídejte si 2 gramy bílkovin na 1 kg hmotnosti každý den.

 

4.   Pijte vodu

Naše tělo je ze 60–70 % tvořeno vodou. A právě v prostředí vody se odehrávají procesy získávání energie. Když naše tělo dostatečně a pravidelně hydratujeme, dokáží mitochondrie (důležité organely, které pro nás vyrábějí energii) plnit svou funkci o něco lépe. 

      Extra tip: Pijte kávu

Věděli jste, že káva dokáže při hubnutí také pomoci? Hlavní složkou kávy je kofein, který může váš bazální mechanismus zvýšit o 3 až 11%, přičemž také potlačuje chuť k jídlu. Kofein navíc zvyšuje sportovní výkonnost, zejména prostřednictvím mobilizace mastných kyselin z tukové tkáně.

5.   Spěte aspoň 7 hodin

Ideálně však 7–9 hodin. Respektujte svůj přirozený biorytmus a zaměřte se i na kvalitu spánku, která je mimo jiné ovlivněna také správnou matcí. Při nedostatku spánku se dostaví větší chuť na jídlo i vyšší hladina stresových hormonů. Váš spánek může zlepšit pravidelný pohyb, zdravá strava, duševní hygiena, ale i zatemňovací závěsy, absence modrého světla před usnutím a večer kniha namísto mobilu. 

 

Chcete mít jistotu, že svůj metabolismus nakopnete správným směrem

Obraťte se na výživového poradce programu The 1:1 Diet.
Nemáte co ztratit, první konzultace přes vyplněný webový formulář je zdarma.

Objednejte se na nezávaznou vstupní konzultaci zdarma ještě dnes!

Získejte 1 týden programu The 1:1 Diet ZDARMA!

Mám zájem o konzultaci

Dohodněte si nezávaznou
konzultaci zdarma

Souhlasíte se správou, zpracováním a uchováváním osobních údajů v souladu s VOP a nařízením GDPR

Mám zájem o zasílání novinek a akčních nabídek.

Nepodařilo se odeslat formulář.
1Vyplňte formulář
2Zavoláme vám
3Setkáte se s poradcem
× The 1:1 Diet

Používáte zastaralý prohlížeč. Můžete si jej aktualizovat na této stránce.