Odborné články

Jak měří bioimpedanční přístroje InBody

V dřívějším článku o bioimpedanci jsme se věnovali spíše teorii. Metoda měření tělesné kompozice za použití multifrekvenční bioimpedance je u profesionálních přístrojů standardem. Takovéto přístroje jsou schopny vyhodnotit mnohem více veličin a dosahují vyšší přesnosti než jednoduché jednofrekvenční přístroje pro domácí použití. Jak ale skutečně měří přístroj InBody, který je špičkou na trhu?

Výběr značky

Celá řada profesionálních přístrojů umí vyhodnotit složení našeho těla. Jmenovat můžeme například značky jako je Tanita, Omron, InBody, Jawon nebo Bodystat. Většina našich výživových poradců si pro pečlivé měření vybrali přístroje InBody. Důvod byl jednoduchý – jedná se o způsob vyhodnocení dat. 

Přístroje InBody využívají metodu měření DSM-BIA, která zaručuje vysokou přesnost (99% korelace s DXA při měření beztukové hmoty – lean mass, u normální populace a populace s nadváhou).

Propracovaná grafika

Měření InBody vyniká možností nadstavbového českého programu Body Vision, který z výsledků udělá mini brožuru s doprovodnými texty. I laik tak pochopí, co která hodnota znamená, kde jsou doporučené meze a jak je na tom právě on. Výhodou je nastavení do cizích jazyků.

Přehledná výstupní zpráva

I když k vyhodnocování výsledného procenta tuku používáme i další zdroje a tabulky (neexistuje jednotný konsensus), Body Vision je kvalitním nástrojem, se kterým nelze šlápnout vedle.

Přístroj umožní zjistit přesné složení těla, kondici klienta, metabolický věk, doporučený denní kalorický příjem a řadu dalších zajímavých údajů, na základě kterých lze podat zajímavá doporučení pro zlepšení tělesné kondice.

Důležitou stránkou je historie. Některé parametry se mohou měnit s ohledem na celou řadu faktorů jako je např. teplota prostředí, pot, denní doba, předchozí fyzická aktivita, návštěva toalety před měřením, hormonální změny a další. Je proto vhodné sledovat spíše trendy v některých veličinách než aktuální čísla.

InBody 270 – zlatý standard

InBody nabízí celou řadu profesionálních přístrojů, zlatým standardem ale zůstává InBody 270. Jedná se o profesionální přístroj, který poskytuje širokou paletu výsledků a vysokou přesnost v porovnání s přístroji pro domácí použití. Jeho cena je vyšší a svoje místo má v poradnách a nemocnicích. 

Top model je pak InBody 770, který má celkem 6 frekvencí a na kterém měření trvá 1 až 2 minuty. Tento přístroj se bude asi více hodit pro nemocnice, občas jej mají i některé poradny. 

Doporučení

Nelze říci, že by jedna značka přístrojů byla kvalitnější než jiná. Profesionální přístroje by měly využívat měření po segmentech (5 segmentů) a zahrnovat více frekvencí (MF-BIA). Naši výživoví poradci jsou zaškolení a dokáží hodnoty správně interpretovat. Je nutné se s jednotlivými veličinami seznámit a správně vyhodnotit změny, které přístroj vykáže. Pokud se o měření tuku zajímáte, možné je samostudium (diplomové práce, zahraniční materiály aj.) nebo je zde možnost absolvovat kurz přímo u prodejce zařízení. Pro klienta je pak důležitý i formát výstupu, kde s čistým srdcem můžeme doporučit právě InBody s programem Body Vision. Tato grafická nadstavba dělá z nepřehledných čísel pěknou informační brožuru, ve které se klient dobře orientuje.

 

 

Objednejte se na nezávaznou vstupní konzultaci zdarma ještě dnes!

Dohodněte si nezávaznou konzultaci zdarma ještě dnes!

Mám zájem o konzultaci

Dohodněte si nezávaznou
konzultaci zdarma

Souhlasíte se správou, zpracováním a uchováváním osobních údajů v souladu s nařízením GDPR

Mám zájem o zasílání novinek a akčních nabídek.

Nepodařilo se odeslat formulář.
1Vyplňte formulář
2Zavoláme vám
3Setkáte se s poradcem

Používáte zastaralý prohlížeč. Můžete si jej aktualizovat na této stránce.